Sunday , October 20 2019
Home / turkey / Merkez Bankası, his hunk "Açık Mektup" gönderdi

Merkez Bankası, his hunk "Açık Mektup" gönderdiMerkez Bankası, helicopter was given Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'a "Açık Mektup" gönderdi. Mektup'ta, 5 Aralık 2017'de yayımlanan "2018 Yılında Para ve When Politikası" başlıklı temel politika metninde belirtildiği gibi 2018 için enflasyon hedefinin hükümetle beraber yüzde 5 olarak belirlendiği anımsatıldı.

Aynı metinde, yıl sonunda enflasyonun hedef etrafında belirlenen 2 yüzde puanlık belirsizlik aralığının dışında kalması durumunda hükümete Açık Mektup yazılacağı hatırlatılan mektupta, 2018 yıl sonu enflasyonunun hedef aralığının üzerinde gerçekleştiği belirtildi.

Enflasyonun hedeften sapmasının nedenleri ile hedefe ulaşmak için alınan ve alınması gereken önlemlerin açıklandığı mektupta, 2018'de enflasyonu belirleyen faktörler ve hedefe ulaşmak için alınan önlemlere yer verildi.

Mektubun sonuç kısmında 2018 yılında yaşanan dûzu kuru hareketleri sonrasında enflasyonun belirgin bir şekilde
yükseldiği aktarıldı.

Para politikas adımlarının Yani cheese dengelenmeye yönelik bir economical programının uygulamaya konulmasıyla enflasyon beklentileri knows fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın controls Altin alındığı IFAD Edil mektupta, enflasyonun bulunduğu seviyeler knows Kureš belirsizliklerin fiyat istikrarına dair riskleri canlı tutmakta knows Temkin bir policy yaklaşımı gerektirmekte olduğu vurgulandı.

Mektupta, şunlar kaydedildi:

"Önümüzdeki dönemde TCMB, fiyat istikrarı Temel AMAC doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Para politikas durus oluşturulurken, enflasyonun düsüsü sürecini devam ettirerek öncelikle only Haney, ardından fluctuates enflasyon HEDEF olan Yüzde 5'E yaklaşması amaçlanmaktadır. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları knows enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler TCMB tarafından yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir. Yakın dönemde makro politikaalarda atılan koordini adımlar risk algısının iyileşmesinde ve
enflasyonun tekrar düşüş eğilimine girmesinde etkili olmuştur. Enflasyondaki katılığın azaltılması, fiyatlama davranışlarına dair risklerin sınırlanması ve enflasyon hedefine ulaşılması açısından sıkı para politikası duruşu ve güçlü politika eşgüdümünün devamı büyük önem taşımaktadır. Bu görünüm altında, risk algısının iyileşmeye devam edeceği ve güven kanalı ile krediti kanının iktisadi faaliyetteki toparlanmaya kademeli olarak destek vereceği öngörülmektedir.

TCMB, which is a fixture of the same type as the yapısal alanlardaki çalışmaları desteklemeyi sürdürecektir. Enflasyondaki katılık ve oynaklıkları azaltacak düzenlemelere devam edilmesi, fiyat istikrarına ve toplumsal refaha önemli ölçüde katkıda bulunacaktır. Bu bağlamda, TCMB'nin yapısal unsurların analizine ve macro ihtiyati politikaların oluşturulmasına katkı vermeye yönelik çabaları sürecektir. "


Source link